JavaScript 를 사용할 수 없습니다.
일부 콘텐츠가 정상적으로 작동하지 않을 가능성이 있습니다.

DGIST World-class University
Rowing Festival

Report of the event

DGIST World-class University Rowing Festival 2015Photo Gallery

The outcome of the event 2015 - 대회 수상 결과

Indoor Ergometer Race Individual 500m (Men)

1st Edward Gubbins Melbourne, 1:25.2
2nd Edward Monteith Melbourne, 1:25.3
3rd David Dixon Melbourne, 1:25.4

Indoor Ergometer Race Individual 500m (women)

1st Alice Matson Melbourne, 1:39.6
2nd Elise Franetic Melbourne, 1:41.4
3rd Rebecca Mary Deasy MIT, 1:43.1

Indoor Ergometer Race University Competition Men'sFour 2km

1st Daria Dixon, Edward Gubbins, James Cameron, Tom Hermesen Melbourne, 1:27.5
2nd Chan-Kang Lee, Hee-jin Yang, Jun-Mo Yang, Min-Yong Choi DGIST, 1:28.9
3rd Andrew Cunnmgham, Chris Bandoro, Mohammad Khaled A Hadhrav, William Richards MIT, 1:32.8

Indoor Ergometer Race University Competition Women'sFour 2km

1st Alice Matson, Annabelle Gall, Elise Franetic, Phoebe Allen Melbourne, 1:42.3
2nd Christine Kerney, Jean Hope Sack, Sophia Rappel, Rebecca Deasy MIT, 1:47.7
3rd Eun-Ji An, Hye-Joo Song, Seo-Yeong Kim, So-Young Kweon DGIST, 1:53.9

Outdoor Race University Competition Men'sFour 1km

1st Samantha Sloss, James Cameron, Tomas Hermsen, David Dixon, Edward Gubbins Melbourne, 3:54.29
2nd Christine Kerney, Andrew James Cuningham, William Doss Suter, Giancarlo Baldan, William Davidson Richards MIT, 4:00.42
3rd Kara Brodie, Laurens Geffert, Florian Roessler, Alex Canto Pastor, Jan Kvasnicka Cambridge, 4:04.05

Outdoor Race University Competition Women'sFour 1km

1st Samantha Sloss, Annabelle Gall, Alice Matson, Elise Franetic, Phoebe Allen Melbourne, 4:44.71
2nd Young-Hwan Lee, Rebecca Mary Deasy, Sophia Bernice Rappel, Jean Hope Sack, Christine Kerney MIT, 4:55.36
3rd Chung-Hwan Ha, So-Young Kweon, Seo-Yeong Kim, Hye-Joo Song, Eun-Ji An DGIST, 5:23.83

Outdoor Race United Team Competition Eight 14km

1st Kara Brodie, Rebbecca Mary Deasy, Sophia Bernice Rappel, Alex Canto Pastor, Giancarlo Baldan, Mohammad Khaled A Hadhrawi, Jaemin Choi, Philip Braeuninger-Weiner, Ying Qin, Bella Nguyen, Jiseong Park Cambridge United, 42:32.07
2nd Christine Kerney, William Davidson Richards, Jan Kvasnicka, Thomas Hermsen, Florian Roessler, Woo-JinJeon, Phoebe Allen, Seo-Yeong Kim, Eun-Ji An, Andrew James Cunningham MIT United, 43:17.08
3rd Samantha Sloss, Edward Gubbins, In-Seong Jung, James Cameron, Christopher Bandoro, Laurens Geffert, Elise Franetic, So-Young Kwen, Jean Hope Sack, Edward Monteith Melbourne United, 45:21.06

DGIST World BEST Brain Quiz Competition

Individual event Alice(Melbourne U.)
Team event Administration Team 2(DGIST)

MVP

Men Laurens Geffert(Cambridge)
Women So-Young Kwen(DGIST)